Evert Santegoeds zet vraagtekens bij de manier waarop de thuiswinnaars van Postcode Loterij Miljoenenjacht worden verrast. In de podcast Strikt Privé valt het de showbizzjournalist op dat Winston Gerschtanowitz opvallend vaak aanbelt bij een woning op de begane grond. Volgens Evert is dat opmerkelijk, aangezien veel Nederlanders in een appartement of flat wonen.
De discussie ontstaat wanneer Evert en Jordi Versteegden praten over de trekking en de manier waarop de thuiswinnaars worden geselecteerd. Evert merkt daarbij op dat Winston volgens hem opvallend vaak op de begane grond uitkomt.
“Dit was vanmiddag en vanavond prompt was het weer op de begane grond”, merkt hij op. Tooske Ragas, die bij het gesprek betrokken is, vraagt vervolgens rechtstreeks of Evert denkt dat er sprake is van een doorgestoken kaart.
‘Half Nederland woont in een flat’

Evert zegt niet dat hij bewijs heeft dat de loterij wordt gemanipuleerd, maar vindt de gang van zaken wel opvallend. Volgens hem zou een winnaar in een flatgebouw voor praktische problemen kunnen zorgen wanneer de cameraploeg onverwacht voor de deur moet verschijnen.
“Half Nederland woont in een flat”, stelt hij. Bij een appartement moet Winston mogelijk eerst door een gezamenlijke entree, langs andere bewoners of door een hal voordat hij bij de juiste voordeur terechtkomt. Daardoor zouden omstanders de verrassing volgens Evert gemakkelijker kunnen ontdekken.
Juist daarom vraagt hij zich af hoe de selectie van de winnaar precies tot stand komt. Hij wijst erop dat er een notaris bij de trekking betrokken is, maar vraagt zich vervolgens af hoe zeker is dat alle mogelijke postcodes op dezelfde manier in de selectie terechtkomen.
“Nou ja, het is de notaris die trekt, maar die moet dan wel alle postcodes in een pot hebben”, redeneert Evert.
Linda de Mol reageert

De suggestie zorgt voor een felle reactie. Linda de Mol benadrukt dat Miljoenenjacht simpelweg een loterij is en dat er volgens haar in het verleden wel degelijk prijzen zijn gevallen bij mensen die in een flat of appartement wonen.
Ook wordt in de podcast verwezen naar eerdere discussies rondom de betrouwbaarheid van loterijen. Evert haalt daarbij de oude kwestie rond de Staatsloterij aan en noemt de stichting Loterijverlies als voorbeeld.
Toch blijft een belangrijk onderscheid overeind: Evert heeft geen bewijs aangedragen dat Miljoenenjacht de trekking aanpast op basis van het soort woning waarin een winnaar woont.
Ook eerder argwaan bij kijkers
Het is niet de eerste keer dat kijkers zich afvragen of alles rondom de thuiswinnaars wel toevallig verloopt. In eerdere uitzendingen ontstond bijvoorbeeld ophef toen het huisnummer van een winnaar was afgeplakt. Sommige kijkers vonden dat verdacht en trokken daaruit hun eigen conclusies.
Winston Gerschtanowitz gaf destijds uitleg over de reden daarvoor. Ook nu blijft het dus bij vragen en vermoedens: concrete aanwijzingen dat de trekking van Miljoenenjacht wordt beïnvloed, zijn niet naar voren gebracht.