Fatbike verbod – De gemeente Enschede heeft als eerste stad in Nederland een officieel verbod ingevoerd voor fatbikes in een deel van de binnenstad. De maatregel moet de toenemende overlast en gevaarlijke situaties in het drukke winkelgebied verminderen. Vanaf nu mogen fatbikes tijdens de openingstijden van winkels niet meer door het centrum rijden.
Banden breder dan zeven centimeter
Het fatbike verbod geldt specifiek voor elektrische fietsen met banden breder dan zeven centimeter. Daarmee wil de gemeente duidelijk onderscheid maken tussen gewone elektrische fietsen en de populaire fatbikes met hun opvallend dikke banden. Wie zich niet aan de nieuwe regels houdt, riskeert uiteindelijk een boete van 115 euro. In de eerste twee weken krijgen overtreders echter nog een waarschuwing.
Tekst loopt verder onder de video
Waarom de gemeente dit fatbike verbod invoert
Volgens de gemeente Enschede is het fatbike verbod nodig omdat er steeds vaker gevaarlijke situaties ontstaan in het centrum. Fatbikes rijden regelmatig met hoge snelheid door het drukke winkelgebied en worden soms ook gebruikt om stunts uit te voeren.
Dat zorgt volgens de gemeente voor onveilige situaties voor voetgangers en winkelend publiek. Sommige mensen geven zelfs aan dat ze zich geïntimideerd voelen wanneer groepen fatbikegebruikers door het centrum rijden.
Een raadslid dat eerder een motie indiende om fatbikes uit het centrum te weren zei daarover:
“Veel mensen vertellen dat ze bijna zijn aangereden of nog maar net konden wegduiken voor een fatbike. Dat moet echt stoppen.”
Daarom besloot de gemeenteraad uiteindelijk om de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aan te passen en het fatbike verbod officieel vast te leggen.

Waar en wanneer het verbod geldt
Het fatbike verbod geldt alleen in het winkelgebied van de Enschedese binnenstad en uitsluitend tijdens de openingstijden van winkels. Op werkdagen en zaterdag betekent dat tussen 10.00 en 18.00 uur. Op donderdagavond loopt het verbod door tot 21.00 uur, terwijl het op zondag van 12.00 tot 17.00 uur geldt.
Buiten die tijden mogen fatbikes wel door het centrum rijden. De maatregel is dus tijd- en plaatsgebonden, iets wat volgens de gemeente nodig is om het juridisch verdedigbaar te maken.
De handhaving ligt voornamelijk bij gemeentelijke buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s). Zij kunnen na de waarschuwingsperiode boetes uitdelen aan mensen die zich niet aan de regels houden.

Politie gaat niet handhaven
Opvallend is dat de politie het fatbike verbod niet zal handhaven. Het Openbaar Ministerie heeft namelijk laten weten dat fatbikes volgens de huidige Wegenverkeerswet simpelweg onder dezelfde categorie vallen als andere elektrische fietsen met trapondersteuning.
Dat maakt het juridisch ingewikkeld om fatbikes apart te verbieden. Volgens justitie is het daarom mogelijk dat een rechter uiteindelijk moet bepalen of de maatregel wel standhoudt.
Toch blijft de gemeente achter het besluit staan. Volgens een woordvoerder is het verbod goed onderbouwd en bedoeld om een maatschappelijk probleem aan te pakken.
Verkopers zoeken naar oplossingen
Niet iedereen is blij met het fatbike verbod. Vooral verkopers van fatbikes zien de maatregel als een probleem voor hun handel. Sommige bedrijven zijn zelfs al gestart met juridische stappen tegen de gemeente.
Tegelijkertijd proberen fabrikanten ook oplossingen te bedenken om toch binnen de regels te blijven. Zo verschijnen er inmiddels nieuwe varianten op de markt, zoals zogenaamde skinnybikes of slimbikes.
Deze fietsen lijken sterk op fatbikes, maar hebben iets dunnere banden waardoor ze niet onder het verbod vallen. Een verkoper gaf daarover aan:
“Voor elke regel die wordt bedacht, kunnen wij een alternatief ontwikkelen.”
Andere gemeenten kijken mee
Hoewel Enschede de eerste stad is met een fatbike verbod, kijken veel andere gemeenten met belangstelling naar het experiment. Volgens wethouder Marc Teutelink nemen meerdere steden contact op om te informeren hoe de maatregel uitpakt.
Ook elders in Nederland groeit de discussie over fatbikes. Sommige steden denken na over fatbikevrije zones in drukke parken of winkelgebieden. Amsterdam onderzoekt bijvoorbeeld een mogelijk verbod op bepaalde plekken, waaronder het Vondelpark.
Tegelijkertijd werkt de landelijke politiek aan nieuwe regels voor fatbikes. In het coalitieakkoord wordt gesproken over een aparte voertuigcategorie, een mogelijke minimumleeftijd en zelfs een helmplicht.Totdat er landelijke wetgeving komt, blijft het fatbike verbod in Enschede een opvallend experiment waar de rest van Nederland met grote interesse naar kijkt.
Check ook: